Југославија: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до (2)
с (→‎Поврзано: Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до (2))
'''Југославија''' е име што означува три различни но последователни политички ентитети што постоеја во поголемиот дел од 20. век на [[Балкански Полуостров|Балканскиот Полуостров]], а во чии рамки спаѓаа јужнословенските земји (меѓу кои и [[Македонија]]), со исклучок на [[Бугарија]].
 
* Првата Југославија е кралство формирано во 1918 како [[Кралство на Србите, Хрватите и Словенците]], кое е преименувано во [[Кралство Југославија]] во 1929 и постои под тоа име сесè до 1941 кога земјата беше окупирана од страна на [[Силите на Оската]].
* Втората Југославија е социјалистичка земја формирана веднаш по [[Втора светска војна|Втората светска војна]], а од 1943 е позната како Демократска Федеративна Југославија (ДФЈ), од 1945 како Федеративна Народна Република Југославија (ФНРЈ), а потоа од 1963 како [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија]] (СФРЈ). Во оваа форма таа Југославија останува сесè до 1991 кога четири од шесте републики што ја формираат целосно се отцепуваат - [[Словенија]], [[Хрватска]], [[Македонија]] и [[Босна и Херцеговина]].
* Третата Југославија го носи името [[Сојузна Република Југославија]] (СРЈ) и постои од 1992 до 2003 на територијата на [[Србија]] (вклучувајќи ги и автономните провинции [[Војводина]] и [[Косово]]) и [[Црна Гора]]. Во 2003, името Југославија официјално е укинато и земјата станува лабава унија наречена [[Србија и Црна Гора]].