Swiss International Air Lines: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: се до → сè до (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: дестинации → одредишта (3), Дестинации → Одредишта using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: се до → сè до (2))
== Проблематичен почеток ==
 
Авиокомпанијата беше формирана по банкротирањето на поранешниот Швајцарски национален авиопревозник Swiss Air. Загубите постоеја сесè до почетокот на 2005, кога најголемите акционери во авиокомпанијата, Credit Suisse и UBS, склучија договор за продажба на дел од нивните акции на авиокомпанијата Cross Air, регионален сојузник на Swiss Air. Cross Air потоа го промени своето име во Swiss, и новиот национален авиопревозник започна со официјални летови на 31 Март, 2002 година.
 
[[Податотека:Swiss330.jpg|thumb|right|250px|[[Airbus A330]]]]
 
== Враќање во нормала ==
До 2005 година, авиокомпанијата беше преполовена на половина од тоа што беше во [[2002]] година. Имаше годишни загуби, но постепено ги намалуваше, сесè до 2006 година, кога оствари профит од 220 милиони долари. Профитот во [[2007]] година беше 570 милиони долари. На [[22 Март]] [[2005]] година, [[Луфтханза]] објави дека планира да го преземе управувачкиот пакет во компанијата и откупи за почеток 11% од акциите. Преземањето заврши на 1 јули 2007 година и операциите на Swiss постепено беа синхронизирани со операциите на [[Луфтханза]]. Авиокомпанијата исто така воспостави и регионална подружница, Swiss European Air Lines.
 
[[Податотека:Swiss.a320-200.hb-ijq.arp.jpg|thumb|right|250px|[[Airbus A320]]]]