Разлика помеѓу преработките на „Ferrari“

Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с
Правописна исправка, replaced: се до → сè до (2), Се до → Сè до (2)
с (Правописна исправка, replaced: кој што → којшто (18) using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: се до → сè до (2), Се до → Сè до (2))
 
Енцо Ферари кога ја формираше Скудериа Ферари, немаше намера да произведува патнички автомобили( буквално „ Ферари Сабле“, најчесто значеше „ Тимот на Ферари“. во 1928 година беше спонзор за возачи аматери коишто имаа седиште во Модерна.
Ферари беше подготвен, и успешно се тркаше со различни возачи на автомобили на Алфа Ромео сесè до 1938 година, кога тие беа најмени од Алфа Ромео да го раководат нивниот оддел за трки.
Во 1941 година, Алфа Ромео беше конфискувана од страна на фашистичката влада на Бенито Мусолини како дел од воените напори на силите на оската. Делот на Енцо Ферари беше доволно мал за да не биде погоден од оваа ситуација. Поради тоа што со договорот , му беше забрането четири година да учествува на трки, Скудерија за многу кратко стана Ауто Авио Коструциони Ферари, која што приозведуваше алати за машини и додатоци за авиони. Исто така позната како СЕФАЦ ( Скудериа Енцо Ферари Ауто Корсе), Ферари всушност навистина произведе тркачки автомобил, Типо 815, во неконкутрентен период.
Тоа всушност беше првиот вистински Ферари автомобил, ( којшто за првпат се појави во 1940 година во Миле Миглие), но за време на Втората светска војна немаше голема конкуренција.
Во 1943 година фабриката ан Ферари се пресели во Маранело, каде што и остана. Фабриката беше бомбардирана од страна на Сојузниците во 1944 година, одкако заврши војната во 1946 година беше повторно изградена, вклучувајќи ја и работата за производство на патнички автомобили.
СеСè до смртта на главниот, ова ќе остане како поголем извор за финансирање на наговите тркачки операции.
Првиот Ферари патнички автомобил беше 1947 125 Ѕ, придрвижуван од 1.5 L V 12 мотор; Енцо Ферари неколебливо го создаде и продаде својот автомобил за да го финансира Скудериа Ферари. Тоа изискуваше огромни финансиски средства.
 
Значајни Ферари возачи се и Хозе Фроилан Гонзалез, Тацио Нуволари, Марцин Заторски Хуан Мануел Фангио, Лујџи Чинети, Алерто Аскари, Волфганг вон Трипс, Фил Хил, Оливер Гендебиен, Мике Хавторн, Петер Колинс, Џанкарло Багети, Џон Суртес, Лоренцо Бандини, Лудовико Скарфиоти, Џаки Ицкс, Јоди Шектер, Гилес Виленеуве, Дидиер Пиори, Патрик Тамбав, Рене Арноукс, Мишел Алборето, Џерард Бергер, Нигел Мансел, Алаин Прост, Јеан Алеси, Еди Ирвине, Рубенс Баричело, Михаел Шумахер, Кими Раиконен, Фелипе Маса, и Фернандо Алонсо.
На крајот на сезоната на 2006 година, тимот имаше контроверзии откако му дозволи на Марлборо да ги спонзорира, заедно со другите Ф1 тимови, дадоа верување за да ги прекинат договорите за спозорство со тутуно производителите.
Беше склучен пет годишен договор и, иако овој договор не требаше да заврши сесè до 2011 година, во април 2008 година Марлборо се повлекоа од брендирање на Ферари.
 
Возачите коишто се напревруваа во 2009 година беа Фелипе Маса и бранителот на титулата Кими Раиконен. Одкако од 2010 година Фернандо Алонсо почна да се трка за Ферари по тркањето за Рено, Минарди и Мекларен, го пополни поранешното место на Кими Раиконен.
 
== Конвенции за именување ==
СеСè до почетокот на 1980-тите години, Ферари следеше шема од три броја врз база на поместувањето на моторот.
- V6 и V8 моделите ја користат целосната зафатнина( во децилитри) за првите две цифри и бројот на цилиндри како трет. Така, 206 беше 2.0 L V6 погонско возило, додека 348 користи 3.4 L V8, иако за F355, последната цифра 5 се однесува на 5 вентили по цилиндер.
Пред воведувањето на 360 Модена, со цифри за V8 моделите( којшто сега го носи името исто како број) се однесува само на вкупното раселување на моторот. Аспектот на нумеручката индикација на ова име продолжи и кај тековниот V8 модел, F430.