Пентархија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Исправка на предлошка, replaced: а Христијанството → а христијанството
с (→‎Источно-православната Пентархија во 17 век: Правописна исправка, replaced: Православието → православието)
с (→‎top: Исправка на предлошка, replaced: а Христијанството → а христијанството)
* [[Ерусалим]] (св. [[Апостол Јаков]])
 
Првите четири градови, плус Ерусалим биле најголемите христијански центри во [[Римското Царство]] во [[4 век]], периодотопериодот кога Христијанствотохристијанството било официјално признаено и добило статус на рамноправна религија.
 
После арапските освојувања, само Константинопол останал во состав на Римското Царство (Византија). Папата во Рим во овој период сѐ уште бил во голема мерка поврзан со Константинопол (сѐ до [[Големата шизма]]), Ерусалим и Александрија потпаднале под муслиманско владеење, додека Антиохија со векови продолжила да биде фронтна линија помеѓу Византија и [[Арапскиот Калифат]]. Со ова, но и со некои други тековни политичко-историски големи промени, идејата за постоење на пет најголеми административни центри на Христијанската Црква уште повеќе се оддалечила од реалноста.