Договор од Раштат (1714): Разлика помеѓу преработките

с
→‎Поврзано: Стилска исправка, replaced: == Видете и == → == Поврзано ==
[проверена преработка][проверена преработка]
с →‎Наводи: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB
с →‎Поврзано: Стилска исправка, replaced: == Видете и == → == Поврзано ==
Ред 2:
'''Договорот од Раштат''' е склучен на 7 март 1714 и бил продолжение на [[Договорот од Утрехт]] од 1713. година. Овој договор бил резултат на преговорите помеѓу Маршалот Вилар од Франција и австрискиот принц [[Евгениј Савојски]]. Со овој договор бил склучен мир помеѓу светиот римски цар [[Карло VI]] и Францускиот крал [[Луј XIV]] и завршиле непријателствата помеѓу овие две држави кои траеле од 1701. година.
 
== Видете иПоврзано ==
* [[Договор од Утрехт (1713)]]
* [[Војна за шпанското наследство]]