Млазен мотор: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 3 години
с
→‎Поврзано: Стилска исправка, replaced: == Видете и == → == Поврзано ==
[проверена преработка][проверена преработка]
с →‎Принцип на работа: Македонска предлошка, replaced: {{clear}} → {{среди}}
с →‎Поврзано: Стилска исправка, replaced: == Видете и == → == Поврзано ==
Ред 15:
Ефикасноста на [[млазниот мотор]] може да се зголеми од 15-50% со додавање на [[водород]] во горивото, поради многу високата [[температура]] на согорување (видете: [[Карноов циклус]]).
 
== Видете иПоврзано ==
* [[Ото-мотор]]
* [[Мотор со внатрешно согорување]]