Разлика помеѓу преработките на „Јанаки Паскалев“

Одземени 12 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: Османската империја → Османлиското Царство
с (Јазична исправка, replaced: Османската империја → Османлиското Царство)
== Биографија ==
 
Паскалев е родев во [[Хрупишта]], [[Костур|Костурско]]ско, во [[Османска империја|ОсманскатаОсманлиското империјаЦарство]] (денес Аргос Орестико, Грција). Во текот на [[1877]] година неговото семејството се преселува во градот [[Скеча]], [[Западна Тракија]]. Уште како млад зема учество во црковните борби против [[Цариградска патријаршија|Цариградската грчката патријаршија]]. Станува член на [[Македонска револуционерна организација|Организацијата]] во [[1899]] година. Јанаки Паскалев е еден од основачите на Револуционерниот комитет во [[Скеча]] <ref>Караманджуков, Христо.
„Западнотракийските българи в своето култорно-историческо минало с особен поглед към тяхното политико-революционно движение“, София, 1934, стр. 143, 160, 162 - 163.</ref> . Во [[1900]] година е избран за претседател на Скечанскиот (Ксантиски) околиски револуционерен комитет. Во [[1904]] година е уапсен и фрлен во затвор. Умира на [[16 декември]] [[1933]] година во Скеча<ref>[http://vmro.bg/modules.php?name=Encyclopedia&op=content&tid=173 Биографични данни от сайта на ВМРО]</ref>.
 
==Извор ==
<references/>
 
{{Дејци на МРО}}
 
[[Категорија:Дејци на ВМОРО|Паскалев, Јанаки]]
[[Категорија:Егејска Македонија|Паскалев, Јанаки]]
 
{{Дејци на МРО}}