Делумен притисок: Разлика помеѓу преработките

Додадени 164 бајти ,  пред 2 години
#WPWPMK, #WPWP
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Бот: козметички промени)
(#WPWPMK, #WPWP)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Schematic Depicting Dalton's Law.jpg|мини|Шематски приказ на концептот на Далтоновиот закон]]
'''Парцијален притисок''' на еден [[гас]] е [[притисок]]от којшто би го имал тој гас кога самиот би го исполнувал [[волумен]]от што го зафаќа кога се наоѓа во [[смеса]] со други гасови. Вкупниот притисок, пак, на таа смеса од гасови е збир од парцијалните притиосци на секој гас кој влегува во смесата. Ова тврдење е попознато и како [[Далтонов закон]].