Разлика помеѓу преработките на „Женева (кантон)“

Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
→‎Становништво и насеља: Правописна исправка, replaced: протестантизам → протестантство
с (→‎top: Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox settlement → Инфокутија Населено место (2))
с (→‎Становништво и насеља: Правописна исправка, replaced: протестантизам → протестантство)
 
Кантон Женева во 2018 година има 499.480 жители.
 
Во кантонот Женева се зборува [[француски јазик]]. Кантон е како колепка на [[Калвинизам|калвинизмот]] и официјално е [[протестантизампротестантство|протестантски]], иако денес во него живеат повеќе [[католицизам|римокатолици]]. Женева е космополитски град и седиште на многу меѓународни установи. Странците сочинуваат 37,42% од населението.
 
Единствен „прав“ град е [[Женева]], додека сите останати населби се нејзини предградија. Од нив најголеми населби се [[Верние]], [[Ланси]] и [[Мерен]].