Разлика помеѓу преработките на „Црква на Англија“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: протестантизам → протестантство
с (→‎top: Исправка на име, replaced: цитирани вести → наведени вести using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: протестантизам → протестантство)
'''Црквата на Англија''' или '''англиканска црква''' ({{lang-en|Church of England}}) е [[христијанство|христијанска]] црква<ref>{{Наведена мрежна страница| |url=http://www.cofe.anglican.org/about/history/ |title=Историја на Црквата на Англија |publisher=Совет на Архиепископот на Црквата на Англија|accessdate=24 мај 2006}} {{en}}</ref> во [[Англија]] и матична црква на англиканските цркви ширум светот.
 
Црквата на Англија се смета себеси и за [[римокатоличка црква|католичка]] и за [[Англиска реформација|реформирана]] ([[протестантизампротестантство|протестантска]]): католичка е бидејќи смета на својот континуитет од апостолските и средновековните времиња и се потпира на најраните учења на првите црковни татковци, особено на Апостолскиот, Никејскиот и Атанасијскиот Завет.<ref name="cofe.anglican.org">http://www.cofe.anglican.org/about/churchlawlegis/canons/church.pdf</ref> Покрај тоа, таа е и реформирана бидејќи го примила влијанието на некои доктринарни начела од [[Протестантска реформација|реформацијата]] од [[XVI век]]. Ова се гледа од 39-те прописи воспоставени од кралицата [[Елизабета I]] како дел од помирувањето на религијата во Англија. Обичаите и литургијата во Англиската црква се засноваат на постарите католички традиции, но се осовременети под влијанието на Реформацијата.<ref name="cofe.anglican.org"/>
 
Црквата на Англија се осамостоила од католичката во времето на кралот [[Хенри VIII]], и оттогаш англискиот монарх го назначува [[Архиепископ Кантербериски]] кој е поглавар на црквата. Моментален архиепископ е [[Џастин Велби]] (2013-).