Разлика помеѓу преработките на „Левица (политичка партија)“

с
нема опис на уредувањето
с
 
На [[Македонски парламентарни избори (2016)|парламентарните избори во 2016 година]] партијата настапила самостојно освојуваќи околу 12.000 гласови односно 1% од вкупните гласови. Левица на [[Локални избори во Македонија (2017)|локалните избори во 2017 година]], освоиле 3 советнички места.
 
== Изборни резултати ==
{|class="wikitable" style="text-align:center"
|+Парламентарни избори
!Година
!Број на гласови
!% на гласови
!Број на мандати
!+/–
|-
![[Македонски парламентарни избори (2016)|2016]]
|12,120
|1.05%
|{{Composition bar|0|120|hex=#FF550000}}
|Нова партија
|}
 
==Наводи==