Морис Метерлинк: Разлика помеѓу преработките

Додадени 156 бајти ,  пред 2 години
#WPWPMK , #WPWP
с (Додадена категорија using AWB)
(#WPWPMK , #WPWP)
{{Infobox writer
| name = Морис Метерлинк<br /> Maurice Polydore Marie Bernard Maeterlinck
| image = Maurice Maeterlinck 2.jpg
| imagesize = 225px
| portaldisp =
}}
[[File:Portrait of Maurice Maeterlinck.jpg|thumb|upright|Метерлинк, околу 1905 година]]
 
'''Морис Метерлинк''' ({{роден на|29|август|1862}} во {{роден во|Гент}} — {{починал на|6|мај|1949}} во {{починал во|Ница}}) — [[Белгија|белгиски]] поет, драмски писател, есеист, правник, добитник на Нобелова награда за литература во 1911 година за вредностите на својот сестран опус, а пред сè за драмското творештво.<ref>Превод на литературни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД „Микена“, Битола, 2009</ref> Метерлинк има фламанско потекло.