Владислав Рејмонт: Разлика помеѓу преработките

Додадени 825 бајти ,  пред 2 години
#WPWPMK , #WPWP
[проверена преработка][проверена преработка]
(#WPWPMK , #WPWP)
(#WPWPMK , #WPWP)
{{Infobox writer
[[Податотека:Wladyslaw Reymont 1924.jpg|мини|десно|Владислав Станислав Рејмонт]]'''Владислав Станислав Рејмонт''', {{Lang-pl|Władysław Stanisław Reymont}} (7 мај 1867 година - 5 декември 1925 година) бил истакнат полски писател од времето на Млада [[Полска]], бил еден од главните претставници на полскиот [[реализам]] со елементи на натурализмот и бил добитник на [[Нобеловата награда за литература]] (1924 година) за повеста CHŁOPI (Селани).
| name = Владислав Рејмонт <br /> Władysław Reymont
| image = Wladyslaw Reymont 1924.jpg
| birth_name = Станислав Владислав Рејмонт
| birth_date = {{birth date|1867|5|7|df=y}}
| birth_place = [[Кобиеле Виелкие]], [[Полско Кралство]]
| death_date = {{death date and age|1925|12|5|1867|5|7|df=y}}
| death_place = [[Варшава]], Полска
| nationality = [[Полска|Пољак]]
| genre = [[Реализам]]
| movement = [[Млада Полска]]
| period = 1896–1924
| notable_works = ''[[Ветената земја (роман)|Ветената земја]]'' (1899)<br>''[[Селани]]'' (1904-1909)
| awards = {{awd|[[Нобелова награда за литература]]|1924}}
{{Endplainlist}}
| signature = Władysław Stanisław Reymont podpis z książki Chłopi Tom I,II page005.jpg}}
 
[[Податотека:Wladyslaw Reymont 1924.jpg|мини|десно|Владислав Станислав Рејмонт]]'''Владислав Станислав Рејмонт''', {{Lang-pl|Władysław Stanisław Reymont}} (7 мај 1867 година - 5 декември 1925 година) бил истакнат полски писател од времето на Млада [[Полска]], бил еден од главните претставници на полскиот [[реализам]] со елементи на натурализмот и бил добитник на [[Нобеловата награда за литература]] (1924 година) за повеста CHŁOPI (Селани).
==Животопис==