Мизрашки хебрејски јазик: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Блискиот исток → Блискиот Исток
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ски јазик''' е → ски јазик''' —)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Блискиот исток → Блискиот Исток)
}}
 
'''Мизрашкиот хебрејски јазик''' — [[јазик]] кој спаѓа во групата на [[семитски јазици]] и во подгрупата на [[хебрејски јазици]]. Ова е [[јазик]]от на Евреите [[Мизрахи]]јци кои живеат во арапските земји на [[Близок исток|Блискиот истокИсток]]. Од овој [[јазик]] биле преземени некои поими при создавањето и кодифицирањето на современиот [[хебрејски јазик]].
{{Семитски-никулец}}