Разлика помеѓу преработките на „Теночтитлан“

Нема измена во големината ,  пред 4 месеци
с
Јазична исправка, replaced: Мексико Сити → Град Мексико (2)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Јазична исправка, replaced: Мексико Сити → Град Мексико (2))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Теночтитлан''' бил главен град на [[Ацтечка Империја|царството на Ацтеки]]. Тој се наоѓал на островот на езерото [[Тешкоко (езеро)|Тешкоко]], таму каде што е денес градот [[МексикоГрад СитиМексико]]. Теночтитлан на врвот од својата моќ, бил еден од најголемите градови на светот со околу 200.000 жители.
 
Градот го уништиле шпанските [[конквистадор]]и во [[1521]] година. На неговите урнатини е изграден денешниот град [[МексикоГрад СитиМексико]], а езерото Тешкоко постепено е исушено.
 
== Наводи ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Историја на Мексико]]
[[Категорија:Древни градови]]