Разлика помеѓу преработките на „Епиграм“

Додадени 203 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK #WPWP
с (Bot: Migrating 37 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q193121 (translate me))
(#WPWPMK #WPWP)
 
[[Податотека:Quodlibets Epigrams.JPG|мини|Quodlibets, книга од 1628 г. на поетот [[Роберт Хајман]], во најголем дел содржи епиграми]]
'''Епиграм''' е кратка лирска песна која збиено и јасно ни кажува некаква вистина што нè изненадува, но која веднаш ја чувствуваме како точна и умесна.<ref>http://www.etymonline.com/index.php?term=epigram</ref> Доаѓа од грчкиот збор {{lang-el|ἐπίγραμμα}} ''epigramma'' „опис“.