Разлика помеѓу преработките на „Сирма Војвода“

Додадени 236 бајти ,  пред 1 месец
с (→‎Надворешни врски: Додадена категорија using AWB)
 
Времето го направило своето и кај новите генерации тресончани за неа останале само бледи сеќавања. Сирма одлично се познавала со [[Димитар Миладинов]], но за жал ниту во неговите книги и дела тој не споменал подетални моменти од нејзиниот живот. Останала напишана само една куса белешка која во целост гласи вака:
 
{{Цитат|Сирма се роди во дебарското село Тресонче. Бидвешчем под машко облекло, обходи как војвода планините Бабин Трап, Стогово, Барбара, Крчин. Момците кои таја ги водеше ја узнаха како девојка кога íѝ се скинаха петлиците од градите.}}
 
Сирма војвода е опеана во [[Сирма Војвотка (песна)|истоимената]] епска народна песна која први ја запишале [[Браќата Миладиновци]].
 
==Поврзано==