Разлика помеѓу преработките на „Приклучување на Босна и Херцеговина кон ЕУ“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: се' уште → сè уште
с (→‎Надворешни врски: Отстранување на категорија using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: се' уште → сè уште)
}}
 
'''Приклучувањето на [[Босна и Херцеговина]] кон [[Европската Унија]]''' е цел на односите меѓу двата ентитети. [[Босна и Херцеговина]] е призната од страна на [[Европската Унија]] како „потенцијална држава кандидат“ за влез во ЕУ, од одлуката на Европскиот Совет во [[Солун]] во 2003. Босна и Херцеговина учествува во Процесот за стабилизација и асоцијација, и овој договор беше потпишан во 2008 година, беше ратификуван во 2010, но се'сè уште не е во сила. Во меѓувреме, трговските билатерални односи се регулирани со Договор. Босна официјално сè уште нема аплицирано за членство во ЕУ, но сепак таа е потенцијална земја кандидат за членство во ЕУ.<ref name=EC>{{Cite web|url=http://ec.europa.eu/enlargement/potential-candidate-countries/bosnia_and_herzegovina/eu_bosnia_and_herzegovina_relations_en.htm|title=Bosnia and Herzegovina - Relations with the EU|accessdate=2012-07-23|publisher=[[European Commission]]}}</ref>
 
Земјата има бавен но сигурен успех, вклучувајќи и соработка со [[Меѓународен кривичен суд за поранешна Југославија]] во [[Хаг]], но ова беше суспендирано во 2011 (кога ЕУ одби да го ратификува Договорот за Стабилизација и Асоцијација).