Разлика помеѓу преработките на „Туризам во Турција“

с
→‎Други одредишта: Јазична исправка, replaced: Конја → Конија
с (Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта (2))
с (→‎Други одредишта: Јазична исправка, replaced: Конја → Конија)
Планинските одмори и ''[[Сини Патувања|Сините Патувања]]'', особено за турските задоволства и посетителите од Западна Европа, се исто така централни за турската туристичка индустрија. Повеќето одморалишта на плажа се сместени по должината на југозападниот и јужниот брег, наречен [[Турска ривиера]], особено долж медитеранскиот брег во близина на [[Анталија]]. Анталија е исто така прифатена како туристички главен град на Турција<ref>{{cite news|last=Tilic|first=L. Dogan|title=Antalya: The Tourism Capital of Turkey|url=http://www.europeanbusiness.gr/page.asp?pid=754|accessdate=28 January 2011|newspaper=European Business Review|date=5 April 2010}}</ref>. Големи туристички градови се [[Бодрум]], [[Фетхие]], [[Мармарис]], [[Кушадаси]], [[Чешме]], [[Дидим]] и [[Аланија]]. Исто така, Турција е избрана на второ место во светот во 2015 година со своите 436 плажи со плаво знаме<ref>{{cite web|url=http://www.hurriyetdailynews.com/turkey-rich-in-blue-flags-.aspx?pageID=238&nID=81420&NewsCatID=379 |title=Turkey rich in ‘blue flags’ – TRAVEL |work=Hürriyet Daily News |date=13 September 2011 |accessdate=15 October 2016}}</ref>.
 
Многу културни атракции на други места во земјата вклучуваат наоѓалишта од [[Ефес]], [[Троја]], [[Пергам]], [[Куќа на Богородица]], [[Памуккале]], [[Хиераполис]], [[Трабзон]] (каде што се наоѓа еден од најстарите манастири [[Манастир Сумела|Сумела]]), КонјаКонија (каде што поет [[Руми]] го поминал поголемиот дел од неговиот живот), Дидима, Антиохиска црква, религиозни места во Мардин и разурнатите градови и пејсажи на [[Кападокија]].
 
[[Дијарбакир]] е исто така важен историски град, иако туризмот е на релативно мало ниво поради вооружените конфликти.