Разлика помеѓу преработките на „Административна поделба на Отоманското Царство“

с
→‎Вилаети 1915: Јазична исправка, replaced: Конја → Конија
с (→‎Ејалети настанати пред 1609: Исправка според правописот, replaced: Апхазија → Абхазија using AWB)
с (→‎Вилаети 1915: Јазична исправка, replaced: Конја → Конија)
 
* [[Измирски вилает]], поделен на санџаците Маниса, Измир, Ајдин, Денизли, Ментезе
* [[Бурсански вилает]], поделен на санџаците Баликесир, Бурса, Ердогул, Кјутахја и Афион
* [[Конја вилает]], поделен на санџаците Бурдур, Хамид абад, Аталија, КонјаКонија и Нигде
* [[Вилает Кастамону]], поделен на санџаците Болу, Чанкири, Кастамону и Синоп
* [[Анкарски виалет]], поделен на санџаците Анкара, Киршехир, Ѓозгат и Кајшери