Разлика помеѓу преработките на „Евла (Ресенско)“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎Места од интерес: Јазична исправка, replaced: Археплошки → Археолошки
с (→‎Места од интерес: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
с (→‎Места од интерес: Јазична исправка, replaced: Археплошки → Археолошки)
*[[Црква „Вознесение Христово“ - Евла|Црква „Вознесение Христово“]] - пештерна манастирска црква;
 
;АрхеплошкиАрхеолошки наоѓалишта<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>
*[[Исток (Евла)|Исток]] — црква од среден век;
*[[Св. Спас (Евла)|Св. Спас]] — црква од среден век;