Разлика помеѓу преработките на „Теово“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: архолошки → археолошки
с (→‎Потекло на името: Јазична исправка, replaced: == Етимологија == → == Потекло на името ==)
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: архолошки → археолошки)
[[Податотека:Teovo kukja.jpg|мини|300п|десно|Стара куќа во Теово, изградена во 1892 година]]
 
Според одредени архолошкиархеолошки испитувања, Теово било населено уште од [[Византија|византискиот]] период. Потврда за тоа се многуте надгробни споменици и гробови расфрлани во и околу селото. Теово, како што тврдат мештаните, порано се наоѓало на неколку километри подалеку од местото каде што е сега. Според народното предание на возвишението Марково Кале (789 метри) кое се наоѓа западно од селото, постоела кула на [[Крали Марко]] и остатоци од ѕидини на црква.<ref name="трифуноски">Трифуноски, Ф. Јован. „Област Бабуне и Тополке“. Скопје, 1968. стр.222-223</ref>
 
Според пишаните историски податоци селото Теово е доста старо населено место уште од [[Среден век|средниот век]]. Во пишаните историски записи од 1335 година се споменува пустото селиште ''Техово''.<ref name="трифуноски" /> Потоа селото било обновено и првобитно постоело во месноста Селиште, која се наоѓа во подножјето на возвишението Марково Кале, на оддалеченост од околу 2 километри југозападно од денешната местоположба.<ref name="трифуноски" /> На оваа месност се пронаоѓани остатоци од некогашната населба како што се делови од разрушена црква, стари гробови, а на тоа место избивал и силниот и воедно единствен теовски извор „Бела Чешма“.<ref name="трифуноски" /> Подоцна селото било преместено на денешната местоположба од страна на петте старинечки родови Каличовци, Калајџиовци, Јачевци, Ацевци и Прекуречани кои живееле во старото село.<ref name="трифуноски" />