Разлика помеѓу преработките на „Нил“

Одземени 4 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: античкиот Египет → Стариот Египет
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: античкиот Египет → Стариот Египет)
 
Нил има две поголеми притоки — [[Бел Нил|Белиот Нил]] и [[Син Нил|Синиот Нил]], второто е извор на најголем дел од реката на вода и плодна земја, но првиот е подолг. Белиот Нил извира во регионот на Големите езера во [[Централна Африка]], со најдалечните извор во јужниот дел на Руанда и тече на север од таму преку Танзанија, езерото Викторија, Уганда и Судан, а [[Син Нил]] извира во езерото Тана во Етиопија, што тече во Судан од југоисток. Двете реки се спојуваат во близина на суданскиот главен град [[Картум]].
 
Северниот дел на реката тече речиси целосно низ пустината, од Судан во Египет, земја чија цивилизација зависела на реката од древни времиња. Повеќето од населението на Египет и на сите свои градови, со исклучок на оние кои се во близина на брегот, лежат по должината на оние делови од долината на Нил северно од [[Асуан]], и речиси сите културни и историски наоѓалишта од античкиотСтариот Египет се наоѓаат по должината на брегот на реката. Нил завршува со голема делта што истекува во Средоземното Море.Нил е единствената река која што успеала да се пробие низ пустината Сахара.
 
== Поврзано ==