Разлика помеѓу преработките на „Четинари“

Додадени 126 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK #WPWP
(#WPWPMK #WPWP)
 
 
== Морфологија ==
[[Податотека:Sciadopitys verticillata1.jpg|лево|мини|Листовите на чадорестиот бор]]
 
Сите членови од овој оддел произведуваат секундарен [[ксилем]] и растат како дрвја или грмушки. Трахејните елементи во ксилемот вклучуваат само трахеиди, а спроводните елементи на [[флоем]]от содржат само т.н. решеткасти клетки. [[Лист]]овите се макрофили, но заземаат форма на иглички или лушпи кај повеќето видови.