Разлика помеѓу преработките на „Кинеско вино“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎Ксинџијанг: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: археолошки локалитети → археолошки наоѓалишта)
с (→‎Ксинџијанг: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
 
 
=== Ксинџијанг ===
Кинеската Ксинџијанг автономна област има античка историја на лозарството која се враќа во околу 4 век п.н.е., кога грчките доселеници ја донесоа лозата и понапредните техники за наводнување. Новите археолошки докази покажаа дека ова е неточно, бидејќи Кина произведува грозје вино, оризово вино, медовина (мед вино) пред 9000 години (7000 п.н.е.). Областа околу "Турфан" беше, и сè уште е, особено забележана за неговото производство на грозје, а во историјата се спомнува и производство на вино од вино; Марко Поло спомена дека карахоко (името што го користел за Турфан) произведувало добро вино од грозје. Модерната винска индустрија во голема мера е развиена по француски методи со концентрација на сорти како Каберне. Сепак, традиционалната техника на Ујгур преживеала особено во окрузите околу Кашгар. Ујгурското домашно вино, кое обично се нарекува "мусели" (од арапски "пресметки", што значи "триаголник") сѐ уште го приготвуваат домаќинствата во многу села. За разлика од вината западно од Ксинџијанг, подготовката на мусели бара ракавирање на локалните сорти на грозје, а потоа се затегнати со помош на свилената атлас на Ујгур, потоа варени со количество вода еднаква на сокот и посакуван дел од шеќерот, се додека волуменот на смесата се сведува на оригиналниот волумен на сокот, а потоа се складира во глинени урни заедно со народни рецепти кои се разликуваат по локалитетинаоѓалишта --- во некои земји, традиционални ујгурски билни лекови и (goji), малина, морско кафе, каранфилче и др. па дури и сурови и неофанети фазани или пусен во други. На пијалак обично трае повеќе од еден месец за да се постигне. Потоа е ненарушен, филтриран и флаширан за да се чува долго време. Во некои села, ритуалот на комунално собирање на мешавина од пијалаци на народни мусели во голема урнска населба ја означува приликата по жетвата и процесот на грозје. (Museles) сега е стандардизиран од страна на индустријата за производство на вино во Кина и се продава под бренд-името на (Merceles).
 
=== Ningxia ===