Разлика помеѓу преработките на „Будистичка уметност“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎Наследството: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта
с (→‎Северна будистичка уметност: Правописна исправка, replaced: Партско царство → Партско Царство)
с (→‎Наследството: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
 
==== Наследството====
Популаризацијата на будизмот во Кина оваа земја ја направи дом на една од најбогатите збирки на будистички уметности во светот. [[Могао Пештери]]те во близина на [[Дунхуанг]] и пештерите на храмот [[Храм Бинглинг|Бинглинг]] во близина на [[Јонгжинг]] во провинцијата [[Гансу]], пештерите [[Лонгмен]] во близина на [[Луојанг]] во провинцијата [[Хенан]], пештерите [[Јунганг]] во близина на [[Датонг]] во провинцијата [[Шанси]] и [[Дазу Рок резби]]те во близина на општината [[Чонгкинг]] се едни од најзначајните и најпознати будистички локалитетинаоѓалишта на скулптурата. [[Буда од Лешан|Џиновската статуа на Буда во Лешан]], исклесана во рид во 8 век за време на династијата [[Династија Танг|Танг]] е најголемата камена статуа на Буда во светот.
 
===Кореја===