Разлика помеѓу преработките на „Ахеменидско Царство“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎Уметност и архитектура: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта
с (→‎Уредување на Империјата: Јазична исправка, replaced: Локација на → Местоположба на)
с (→‎Уметност и архитектура: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
''Ахеменидската уметност'' вклучува [[фриз]] релјефи, металопреработувачка, како што се [[Богатство на Окус|Окуското богатство]], декорација на палати, глазирани тули, фино занаетчиство (ѕидарство, столарија, итн), и сл. Персијците земале уметници од сите страни на нивната империја и создале не само комбинација на стилови, туку синтеза на нов уникатен персиски стил.<ref>{{Наведена книга|url=https://books.google.com/?id=thIxCmwfNoMC|title=Immigration and emigration within the ancient Near East|last=Edward Lipiński|last2=Karel van Lerberghe|last3=Antoon Schoors|last4=Karel Van Lerberghe|last5=Antoon Schoors|publisher=Peeters Publishers|year=1995|isbn=978-90-6831-727-5|page=119}}</ref>
 
Уметничкиот материјал на кралските персиски локалитетинаоѓалишта квантитативно е прилично ограничен , но доволен е да се илустрираат основните карактеристики на уметноста од овој период, симболизирајќи ја моќта на империјата и синтетизирајќи влијанија донесени во неговиот центар од занаетчии од региони. разновидност. Пред сè, тоа е претставено со скулптурите во под релјефите на палатилните згради, емајлираните цигли што ги украсиле другите и садовите во скапоцен метал.
[[Податотека:Sphinx Darius Louvre.jpg|мини|Сфинга на Дариј во палатата во Суза, Лувр.]]