Разлика помеѓу преработките на „Туризам во Босна и Херцеговина“

с
→‎Региони и градови: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта
с (Македонска предлошка, replaced: {{Clear}} → {{среди}} (3))
с (→‎Региони и градови: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
Во 2013 година, 302.570 туристи го посетиле Сараево, што е за 17,9% во споредба со [[2012]] година<ref>{{cite web|url=http://ekapija.ba/bs/Vijest/kapital/u-ks-u-2013-je-najuspjesnija-turisticka-godina-od-kad-se-vodi-statistika/34489 |title=Kanton Sarajevo: Više turista u 2011 |publisher=Vijesti.ba |accessdate=2013-03-12}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.fzs.ba/god.htm |title=Statistički Godišnjaci/Ljetopisi |publisher=Fzs.ba |accessdate=2013-03-12}}</ref>. Истата година имало вкупно 595,637 ноќевања, што е 18% повеќе отколку во 2012 година. Спортскиот туризам главно ги користи спортските зданија од Зимските олимписки игри во 1984 година, ски-центрите на планините Бјелашница, Игман, Јахорина, Требевиќ и Трескавица.
 
Сараево го посетуваат туристи бидејќи со векови претставувал важен трговски центар во текот на Отоманското Царство и и Австро-Унгарија. Примери на популарни одредишта во Сараево вклучуваат [[Вруток на Босна]], [[Црква на Исусовото срце (Сараево)|катедралата]] и [[џамија Гази Хусрев Бег]]. Туризмот во Сараево главно е фокусиран на историски, верски и културни локалитетиместа и на зимските спортови.
 
===Мостар и Херцеговина===