Разлика помеѓу преработките на „Дубаи“

Одземени 10 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎Патен сообраќај: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: археолошки локалитети → археолошки наоѓалишта)
с (→‎Патен сообраќај: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
===Патен сообраќај===
 
Петте главни патишта се: E11, E311, E44, E77 и E66, кои го поврзуваат градот со другите градови и емиратства. Дополнително, неколку важни патни правци во внатрешноста на градот, како што се D89, D85, D75, D73, D94 и D92, ги поврзуваат различните локалитетиместа во градот. Источните и западните делови на градот ги поврзуваат [[Мост ел-Мактум|мостот ел-Мактум]], [[Мост ел-Гархуд|мостот ел-Гархуд]], [[Тунел ел-Мактум|тунелот ел-Шиндага]], [[Мост Рас ел-Кор|мостот ел-Кор]] и [[Пловечки мост (Дубаи)|Пловечкиот мост]]<ref>[http://www.rta.ae/wpsv5/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3NvMASYGZJkb6kWhijggRX4_83FT9IH1v_QD9gtzQiHJHR0UA8kPctg!!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMzZJ Completed projects]. RTA Dubai</ref>.
 
Системот за јавен автобуски превоз во Дубаи го води Агенцијата за патишта и транспорт. Системот на автобуски линии опслужува 140 патишта и транспортирал повеќе од 109 милиони луѓе во [[2008]] година. До крајот на [[2010]] година било планирано да има 2.100 автобуси низ целата земја<ref>{{cite web |url=http://www.thenational.ae/news/uae-news/dubai-buses-may-be-privatised |title=Dubai buses may be privatised – The National Newspaper |work=The National|location=Abu Dhabi |date=8 June 2009 |accessdate=14 July 2009 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20120118040754/http://www.thenational.ae/news/uae-news/dubai-buses-may-be-privatised |archivedate=18 January 2012 |df=dmy-all }}</ref>. Во [[2006]] година, органот за транспорт најавил изградба на 500 климатизирани патнички автобуси и со план за уште плус 1.000 во обид да го поттикне користењето на јавните автобуси<ref>{{cite web|url=http://gulfnews.com/news/gulf/uae/traffic-transport/air-conditioned-bus-shelters-for-dubai-1.195356|title=Gulfnews: Air-conditioned bus shelters for Dubai|work=Gulf News|date=6 March 2010|accessdate=10 March 2006|archiveurl=https://web.archive.org/web/20110830071033/http://gulfnews.com/news/gulf/uae/traffic-transport/air-conditioned-bus-shelters-for-dubai-1.195356|archivedate=30 August 2011|df=dmy-all}}</ref>.