Разлика помеѓу преработките на „Вампир“

Одземени 10 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎Современи сфаќања: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта
с (Форматна исправка, replaced: 6 год. → 6 г. (2))
с (→‎Современи сфаќања: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
Во еден позначителен случај на вампиризам во модерната доба е и [[чупакабра]] („цицачот на кози“) од [[Порторико]] и [[Мексико]] се вели дека е суштество што се храни од месото или крвта на домашните животни, при што некои помислуваат на вампир. Хистеријата чупакабра често се поврзувала со тешката економска и политичка криза, особено во средината на 20-тите години од XX век
 
Во Европа, каде многу од преданијата за вампирите се смеетаат за фантастика, сепак многу заедници го имаат прифатено поради економски причини. Во некои случаи особено мали локалитетиместа суеверието е се уште присутно, постојат и тврдења за такви напади. Во Романија во февруари 2004 год неколку роднини на Тома Петре, стравувале дека станал вампир. Го ископале грбот, го извадиле и изгореле срцето и ја помешале пепелта со вода за да ја испијат.
 
Вампиризмот претставува значаен дел од модерното култно движење. Митовите за вампирот, неговите магични квалитети, намамување и предаторски архетип претставуваат јак симболизам кој може да се користи во ритуални, енергетски работии магија, а може да се усвои и како духовен систем. Вампирот е дел од култното општество во Европа со векови и се рашири во американската поткултура, а пред повеќе од декада е под јако влијание на неоготската есетика.