Разлика помеѓу преработките на „Исламска уметност“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎Абасидиска уметност: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта
с (→‎Периодот пред династиите: Јазична исправка, replaced: археолошки локалитети → археолошки наоѓалишта)
с (→‎Абасидиска уметност: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
[[Податотека:GreatMosqueofKairouanTunisia.jpg|thumb|right|250px|[[Голема џамија во Кајруан]], архитектура и декорација од IX век, [[Кајруан]], [[Тунис]]]]
:''Историски период'' : [[Калифат]] на [[Абасиди]]те
Со поместувањето на центрите на моќ кон исток, два града кои последователно биле престолнини стапуваат на сцена: [[Багдад]] и [[Самара]] во [[Ирак]]. Во градот Багдад не може да се прават ископувања бидејќи врз историските локалитетинаоѓалишта денес има населби. За него се знае од повеќе историски извори кои го опишуваат како кружен град во чиј центар се издигала голема џамија и палата. Во [[Самара]] пак се извршени неколку археолошки ископувања. Тој е град основан во [[836]], се протегал на триесеттина километри и содржел бројни палати, две големи џамии и касарни.<ref>Voir les différentes publications d'Alastair Narthedge, en particulier : « Samarra », in ''Encyclopédie de l'Islam''. Brill, 2e édition. « Remarks on Samarra and the archaeology of the large cities ». ''Antiquity'', mars 2005</ref>. Во Самара биле откопани голем број предмети, особено штукатури кои служеле како архитектонски декорации и чии мотиви овозможиле приближно да се датира изградбата на објектите.
 
Во уметноста на керамиката има две поголеми иновации: измислувањето на [[фајанс]]от и металниот емајл кои ќе се наоѓаат долго време и по згаснување на династијата <ref>Grabar, Oleg ; Ettinghausen, Richard. ''Islamic art and architecture 650 - 1250''. New Haven et London : Yale University Press, 2001. p. 68 - 69</ref>.<br /> „Фајанс“ е глинена керамика премачкана со непроѕирен емајл од [[калај оксид]], врз кој има декорации. Имало доста имитации на кинески порцелан<ref>Односите со Кина во тој период се комплексни, но постојат. На повеќе локации (Суза, Сираф) пронајден бил кинески порцелан. Voir par exemple Soustiel, Jean. ''La céramique islamique''. Fribourg, office du livre, 1985.</ref> благодарение на [[кобалт оксид]]от, кој се користел уште од VIII век во Суза <ref>selon les recherches de Monik Kervran, publiées dans les ''cahiers de la Délégation Archéologique Française en Iran''</ref> кој овозможил изработка на сино-бели декорации. Репертоарот на користените мотиви не бил многу богат (вегетациски мотиви, [[епиграфика]]) <ref>D'après Grube, les épigraphies serviraient de reconnaissance pour des pièces de collections. Grube, Ernst J. ''Islamic Pottery of the Eight to the Fifteenth Century in the Keir Collection''. Londres, 1976.</ref>.