Разлика помеѓу преработките на „Балистичко земање на отпечатоци“

с
→‎База на податоци: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта
с (Правописна исправка, replaced: кои што → коишто (2) using AWB)
с (→‎База на податоци: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
 
==Помагала за земање на балистички отпечатоци==
===База на податоци===
Некои локалитетиместа, особено [[Мериленд]], се обиделе да изградат голема база на податоци на "отпечатоци"; во случај на законот на [[Мериленд]], продажбата на сите нови огнени оружја мора да вклучуваат примерок од испукан куршум од огненото оружје. Државната полиција ги фотографира и ги внесува информациите во базата на податоци. Државната полиција на [[Мериленд]] напиша критички извештај во однос на програмата, барајќи од [[Генералното собрание на Мериленд]] да ја расформира, бидејќи тоа било скапо и не придонело за решавање на ниту едно криминално дело. Подоцна сепак, базата на податоци обезбедила докази за решавање на едно убиство со проценка од 2,6 милиони американски долари по осуда.
 
Испитувањето на [[Одделот за правда на Калифорнија]], користејќи 742 пиштоли како предмети на тестирање, покажаа многу слаби резултати, дури и со таква ограничена база на податоци, помалку од 70% од случаите го дадоа точниот пиштол во првите 15 обиди, но кога беше искористена поинаква марка на муниција, успехот падна на помалку од 40%.