Разлика помеѓу преработките на „Каталонија“

Одземени 6 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎Популарна култура: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта
с (→‎Сообраќај: Јазична замена, replaced: == Транспорт == → == Сообраќај ==)
с (→‎Популарна култура: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
Кастељерс (castellers) е една од главните каталонски манифестации на популарната култура. Активноста се состои во градење на човечки кули од страна на натпреварувачките colles castelleres (тимови).Оваа практика потекнува од јужниот дел на Каталонија од18 век.
 
Сардана (''sardana'') е еден од најкарактеристичните каталонски популарни танци, другите групи, исто така, ги практикуваат Ball de bastons, moixiganga или jota во јужниот дел. Музички, Havaneres се исто така се карактеристични за крајбрежните локалитетиместа на Коста Брава, особено за време на летните месеци, кога овие песни се пеат на отворено придружени со изгорен рум. Румбата е позастапен танцувачки стил.
 
На големите прослави најчесто се присутни други елементи на каталонската популарна култура како што се: парадите на gegants (гиганти) и correfocs на ѓаволи и петарди. Друга традиционална прослава во Каталонија е La Patum de Berga прогласена за ремек дело на оралното и недопирливо културно наследство на човештвото од страна на УНЕСКО во 25 ноември 2005 година.