Разлика помеѓу преработките на „Мраморец“

Одземени 10 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎Културни и природни знаменитости: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта
с (Форматна исправка, replaced: 2 год. → 2 г., 7 год. → 7 г., 9 год. → 9 г.)
с (→‎Културни и природни знаменитости: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
 
Во непосредна близина на селската црква се наоѓа едноставен споменик на 13 жители кои загинале за време на Втората светска војна.
Во однос на природните карактеристики, селото се наоѓа опкружено со планини и непрегледна [[даб]]ова и [[Бука|букова]] шума (во повисоките предели), со безброј благи планински ливади и многу извори и поточиња. Попознати локалитетиместа во околината на селото се: Рамништа, Рамнигос, Мрамор, Присој, Острец, Нишалка, Граишта, Утогла, Белче, Опаленик, Волчоречиште, Црвени Клајнци, Темни Дол, Кутлиње, Селиште, Јаор, Плевење, Сама Бука, Старцине, Скакало, Лештишта, Јачмишта, Гина Падина, Друмон итн.
 
== Редовни настани ==