Разлика помеѓу преработките на „Културно наследство на Србија“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎Список на неподвижни културни наследства на Србија: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта
с (→‎Список на неподвижни културни наследства на Србија: Јазична исправка, replaced: локалитетите → наоѓалиштата using AWB)
с (→‎Список на неподвижни културни наследства на Србија: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
* Да дава единствени или ретки креации на човечкото творештво во одреден временски период или пак да е единствен пример од природната историја;
* Да поседува исклучителни уметнички или естетски вредности.
РегистеротРегистарот содржи 2409 места и локалитетинаоѓалишта и е поделен во дванаесет категории: 
 
{| class="wikitable" style="margin-bottom: 10px;"