Разлика помеѓу преработките на „Тремник“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта
с (→‎Население: Правописна исправка, replaced: %) →  %))
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
== Историја ==
 
Значајната местоположба која ја има Тремник, на крстопатот на повеќе важни патишта во срцето на [[Повардарие]]то и [[Тиквеш]]ијата условила во него да има живот и население уште од дамнешни времиња, за што сведочат и многубројните археолошки пронајдоци и локалитетинаоѓалишта во недалечната околина кои датираат од {{римски|8}} век пред нашата ера па сѐ до {{римски|4}} век од нашата ера. Во самото село Тремник на месностите Градиште, Чаир Рид и Орманков дол пак се најдени многу богати археолошки пронајдоци како златни монети со ликовите на [[Филип II]] и [[Александар III Македонски]], a меѓу пронајдените предмети се и златната апликација со ликот на [[Посејдон]], ситни копчиња од малависки тип со ѕвездести испапчувања, стотина алки, како и листести висулци за ѓердани.<ref name="узкн">{{наведена мрежна страница|url=http://uzkn.gov.mk/dokumenti/tremnik.pdf|title=Случаен наод кај Тремник-Неготино (со слики)|work=Управа за заштита на културното наследство|language=македонски|accessdate=17 февруари 2016|location=Скопје}}</ref> Вкупната тежина на пронајдените предмети е околу 700 грама злато, но многу поважна е нивната специфична и исклучителна историска вредност.<ref name="утрински">{{наведени вести|url=http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=548FCF1B87B2834FB5D67D2B6032E163|title=Златото од депото од Тремник е со врвна обработка|last=Богоева|first=Катерина|date=29 август 2014|work=[[Утрински весник]]|publisher=МПМ Македонија|language=македонски |accessdate=17 февруари 2016|location=Скопје}}</ref>
 
Постојат претпоставки дека наоѓалиштето Градиште во Тремник е едно од можните места на некогашниот [[Антички Македонци|антички македонски]] град ''Антигонеја'' основан во II век пред нашата ера од [[Античка Македонија|македонскиот]] крал [[Антигон Гонат]].<ref name="вечер">{{наведени вести|url=http://vecer.mk/kultura/cel-tremnik-arheoloshko-naogjalishte|title=Цел Тремник - археолошко наоѓалиште|last=Јованоска|first=Анита|date=5 септември 2005|work=[[Вечер (дневен весник)|Вечер]]|publisher=Вечер Прес|language=македонски|accessdate=17 февруари 2016|location=Скопје}}</ref>