Разлика помеѓу преработките на „Братислава“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎Туризам: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта
с (→‎Девински замок: Јазична исправка, replaced: археолошки локалитети → археолошки наоѓалишта)
с (→‎Туризам: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
[[Податотека:Bratislava Silvester 2006.jpg|десно|150п|мини|Прослава за Нова Година.]]
 
Во [[2006]] година, Братислава имала 77 комерцијални сместувачки локалитетикапацитети од кои 45 се хотели со вкупен капацитет за сместување од 9.940 легла.<ref name="Tourism">{{Наведена мрежна страница |publisher=City of Bratislava |url=http://www.bratislava.sk/vismo5/dokumenty2.asp?u=700000&id_org=700000&id=79947 |title=Turistická sezóna v Bratislave (Tourist season in Bratislava) |date=2007-05-23 | dateformat = mdy |accessdate=1 јуни, 2007 |language=sk}}</ref> Вкупно 686.201 посетител, 454.870 посетители биле странци и престојувале во Братислава. Поголем е бројот на посетители во Братислава се оние кои го посетуваат градот само за еден ден. Најмногу странски посетители се забележуваат од [[Чешка]], [[Германија]], [[Велика Британија]], [[Италија]], [[Полска]] и [[Австрија]].<ref name="Tourism"/>
 
== Култура ==