Февруари: Разлика помеѓу преработките

Додаден 181 бајт ,  пред 2 години
#WPWPMK #WPWP
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: хемисфера → полутопка (6))
(#WPWPMK #WPWP)
 
{{Месеци}}
[[Податотека:Les Très Riches Heures du duc de Berry février.jpg|thumb|Февруари, од молитвеникот на војводата од Бери, 15 век]]
'''Февруари''' или '''сечко''' — вториот [[месец]] во годината според [[грегоријански календар|грегоријанскиот календар]]. Тој е месецот со најмалку [[ден]]ови според овој [[календар]], со 28 дена во редовните години и 29 дена во престапните години.