Разлика помеѓу преработките на „Бакарно време“

Одземени 2 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: локалитети → наоѓалишта)
Археолозите се согласни регионалната културна група во Македонија да ја наречат Шуплевец-Бакарно Гумно, која што хронолошки се вклопува во пошироки територијални рамки, во културниот комплекс Бубањ-Салкуца-Криводол.
 
Од сите наведени локалитетинаоѓалишта презентиранипретставени се 160 експонати движен археолошки материјал во салите на [[Музеј на Македонија|Музејот на Македонија]]. Тоа се разновидни керамички садови, алатки изработени од бакар, коска, камен, кремен, глинени тегови и прешлени, амајлии, накит од школки, зооморфни и антропоморфни фигурини, пинтадери и друго. Документацијата и преостанатиот материјал се чуваат во Музејот.
 
За енеолитот во Македонија објавени се повеќе статии во наши и странски стручни списанија, а основните податоци може да се добијат од Археолошката карта на Македонија бр. 1 и бр. 2.