Разлика помеѓу преработките на „Абланица“

Додаден 1 бајт ,  пред 3 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: археолошки локалитети → археолошки наоѓалишта
с (Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → наведена мрежна страница (2) using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: археолошки локалитети → археолошки наоѓалишта)
:''За други значења на попимот Абланица, видете на [[Абланица (појаснување)|појаснителната страница]]''
 
'''Абланица''' е туристичка населба распространета на двете страни на реката [[Брегалница]], во истомената долина. Се наоѓа на 2&nbsp;км од [[Берово]] и е место со најмногу и најатрактивни археолошки локалитетинаоѓалишта во [[Општина Берово|општината]]<ref>{{наведена книга|title=Берово. Допри до природата|publisher=Општина Берово|date=2010|url=http://www.scribd.com/doc/41748847/brosuraBerovo|language=македонски}}</ref>. Во населбата има околу 130 викенд куќи, а дел од нив се приватни сместувачки капацитети во општината. Исто така Абланица е поврзана и со туристичката населба [[Равна Река]] во [[Општина Пехчево]] со пешачка патека која е долга само 4 километри, а исто така преку неа минува и пашечка патека Берово – Абланица – [[Беровско Езеро]]<ref>{{наведена мрежна страница|url=http://berovo.gov.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=365:2010-12-17-13-39-53&catid=40:vesti-berovo&Itemid=62|title=Пуштена во употреба туристичко-рекреативна патека Берово - Абланица|publisher=Општина Берово|language=македонски|accessdate=2012-05-12}}</ref>. Поради големата популарност на населбата, за потребите на туристите била изградена [[Црква „Св. Недела и Св. Петка“ - Абланица|црквата „Св. Недела и Св. Петка“]].
 
== Поврзано ==