Разлика помеѓу преработките на „Еленор Рузвелт“

Одземен 1 бајт ,  пред 4 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: ко-основач → соосновач
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: ко-основач → соосновач)
'''Ана Елеонор Рузвелт''' (се изговара / ɛlɨnɔr roʊzəvɛlt /; {{роден во|11|октомври|1884}} - {{починат на|7|ноември|1962}}) била [[Првата Дама на САД]], [[1933]]-[[1945]]. Таа ја поддржала Њу Дил политиката на нејзиниот сопруг, [[Франклин Делано Рузвелт]], и станала поборник за граѓански права. По смртта на нејзиниот сопруг во [[1945]] година, Рузвелт продолжи да биде меѓународна авторка, говорничка, политичарка, и активистка за [[New Deal coalition|Њу Дил коалицијатa]].Таа работеше на подобрување на статусот на вработените жени, и покрај тоа што се спротивставуваше на амандманот за еднакви права, бидејќи таа веруваше дека тоа негативно ќе влијае на жените.
 
Во 1940 година, Рузвелт беше еден од ко-основачитесоосновачите на [[" Freedom House"]] и го поддржа формирањето на [[United Nations|Обединетите нации]]. Рузвелт ја основа асоцијацијата на ОН на САД во 1943 за да обезбеди поддршка за формирањето на ОН. Таа беше делегат во Генералното собрание на ОН од 1945 и 1952 година, работа за која што беше назначена од претседателот Хари С.Труман и потврдено од страна на Сенатот на САД. Во нејзиното време во Обединетите нации таа претседаваше со комисијата, која подготви и усвои Универзалната декларација за човекови права. Претседателот Труман ја нарече "Првата дама на светот" во чест на нејзините достигнувања за човековите права.
 
Активна во политиката во остатокот од својот живот, Рузвелт претседаваше во администрацијата на преседан комитетот на [[John F. Kennedy|Џон Ф. Кенеди]] која помогна да започне вториот бран на феминизам, на претседателската Комисија за статусот на жените. Во 1999 година, таа беше рангирана во првите десет на листата на Галуп помеѓу луѓето на кои најмногу им се восхитуваат во 20 век.