Грамофонска плоча: Разлика помеѓу преработките

Додадени 419 бајти ,  пред 2 години
#WPWPMK , #WPWP
(#WPWPMK , #WPWP)
(#WPWPMK , #WPWP)
'''Грамофонска плоча''' е вид на [[носач на звук]], многу популарен во 80-тите години на [[20 век]]. Позната е и како LP и винил. Плочата е округла и од [[поливинил]]ска маса. Во неа, спирално кон центарот се врежани траки на кои различна назабеност значи различен звук.
 
[[File:12in-Vinyl-LP-Record-Angle.jpg|thumb|right|Типичен запис од 12 инчи [[ЛП рекорд | ЛП]].]]
LP плочите имаат пречник од 12 [[инч]]и, се вртат со 33 1/3 вртежи во минута и содржат околу 15-ина песни. Постојат и други, специјални плочи за [[сингл]]ови, 8-инчни во пречник, со брзина од 45 вртежи во минута и содржат обично една или две песни.
 
* „Војна на 33 1/3“ (''War At 33 1/3'') - песна на американската [[рап]]-група „[[Паблик енеми]]“ (''Public Enemy'') од 1990 година.<ref>[https://www.discogs.com/Public-Enemy-Fear-Of-A-Black-Planet/master/30255 DISCOGS, Public Enemy ‎– Fear Of A Black Planet (пристапено на 25.8.2019)]</ref>
 
{{short description|Disc-shaped vinyl analog sound storage medium}}
{{for|the magazine|Phonograph Record (magazine)}}
[[File:12in-Vinyl-LP-Record-Angle.jpg|thumb|right|Типичен запис од 12 инчи [[ЛП рекорд | ЛПЛп]].]]
{{listen
|filename=78tours.ogv|title=78&nbsp;rpm video
|description=Видео на грамофонски мотор од 1936 година 78&nbsp;вртежи во минута(не-електронски) грамофон звук од[[шелак]] облога снимка.
|format=[[Ogv]]}}
== Наводи ==
{{наводи}}