Разлика помеѓу преработките на „876“

Додаден 1 бајт ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: 9 векIX век
с (Стилска исправка, replaced: 5509 п.н.е. → 5509 г. п.н.е., 543 п.н.е. → 543 г. п.н.е., . година се протега → година се протега, . година од → годин)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: 9 векIX век)
{{9 век}}
{{Година во други календари|876}}
'''876''' ('''[[Римски бројки|{{римски|876}}]]''') — [[престапна година]] според [[Јулијански календар|јулијанскиот календар]]. Тоа била 876 година од новата ера, 876. од првиот милениум, 76. од [[9IX век]] и седма од [[870-ти]]те.
 
== Други календари ==