Грамофонска плоча: Разлика помеѓу преработките

Додадени 124 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK , #WPWP
(дополнување)
(#WPWPMK , #WPWP)
'''Грамофонска плоча''' е вид на [[носач на звук]], многу популарен во 80-тите години на [[20 век]]. Позната е и како LP и винил. Плочата е округла и од [[поливинил]]ска маса. Во неа, спирално кон центарот се врежани траки на кои различна назабеност значи различен звук.
[[File:12in-Vinyl-LP-Record-Angle.jpg|thumb|right|Типичен запис од 12 инчи [[ЛП рекорд | ЛП]].]]
 
LP плочите имаат пречник од 12 [[инч]]и, се вртат со 33 1/3 вртежи во минута и содржат околу 15-ина песни. Постојат и други, специјални плочи за [[сингл]]ови, 8-инчни во пречник, со брзина од 45 вртежи во минута и содржат обично една или две песни.