Разлика помеѓу преработките на „1885“

Додаден 1 бајт ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: 19 векXIX век
с (Стилска исправка, replaced: 5509 п.н.е. → 5509 г. п.н.е., 543 п.н.е. → 543 г. п.н.е., . година се протега → година се протега, . година од → годин)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: 19 векXIX век)
{{19 век}}
{{Година во други календари|1885}}
'''1885''' ('''[[Римски бројки|{{римски|1885}}]]''') — [[година]] според [[Јулијански календар|јулијанскиот календар]]. Тоа била 1885 година од новата ера, 885. од вториот милениум, 85. од [[19XIX век]] и шеста од [[1880-ти]]те.
 
== Други календари ==