Разлика помеѓу преработките на „1507“

Додаден 1 бајт ,  пред 1 месец
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: 16 векXVI век
с (Стилска исправка, replaced: 5509 п.н.е. → 5509 г. п.н.е., 543 п.н.е. → 543 г. п.н.е., . година се протега → година се протега, . година од → годин)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: 16 векXVI век)
{{16 век}}
{{Година во други календари|1507}}
'''1507''' ('''[[Римски бројки|{{римски|1507}}]]''') — [[година]] според [[Јулијански календар|јулијанскиот календар]]. Тоа била 1507 година од новата ера, 507. од вториот милениум, 7. од [[16XVI век]] и осма од [[1500-ти]]те.
 
== Други календари ==