Разлика помеѓу преработките на „1495“

Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: 15 векXV век
с (Стилска исправка, replaced: 5509 п.н.е. → 5509 г. п.н.е., 543 п.н.е. → 543 г. п.н.е., . година се протега → година се протега, . година од → годин)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: 15 векXV век)
{{15 век}}
{{Година во други календари|1495}}
'''1495''' ('''[[Римски бројки|{{римски|1495}}]]''') — [[година]] според [[Јулијански календар|јулијанскиот календар]]. Тоа била 1495 година од новата ера, 495. од вториот милениум, 95. од [[15XV век]] и шеста од [[1490-ти]]те.
 
== Други календари ==