Разлика помеѓу преработките на „Девојка“

Додадени 222 бајти ,  пред 1 месец
* „Девојки“ (''Gilrs'') - песна на американската [[рап]]-група „[[Бисти Бојс]]“ (''Beastie Boys'') од [[1986]] година.<ref>Beastie Boys, ''Licensed to Ill'', Def Jam Recordings, 1986.</ref>
* „Мишел“ ([[англиски]]: ''Eleanor Rigby'') - песна на британската [[Поп-музика|поп]]-рок група „[[Битлси]]“ од 1965 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=_64CVdkjLQU YouTube, The Beatles - Michelle (пристапено на 19.9.2019)]</ref>
* „Девојка“ ([[англиски]]: ''Girl'') - песна на британската поп-рок група „Битлси“ од 1965 година.<ref>The Beatles, Rubber Soul. Jugoton, CAPAR 9373.</ref>
* „Кинеска девојка“ ([[англиски]]: ''China Girl'') - песна на британскиот поп-рок музичар [[Дејвид Боуви]] од 1983 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=VrERLeFseDA YouTube, David Bowie - China Girl (пристапено на 19.9.2019)]</ref>
* „Дона“ (англиски: ''Donna'') - песна на американскиот [[рокенрол]] музичар [[Ричи Валенс]].<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=HMcHbh6HBDk YouTube, Ritchie Valens-Donna (пристапено на 2.10.2019)]</ref>