Муслимански освојувања: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (3)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Сасанидското царство → Сасанидското Царство)
с (→‎top: Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (3))
[[Податотека:Map of expansion of Caliphate.svg|350п|мини|десно|За време на калифите {{legendлегенда|#a1584e|Експанзија во времето на [[Мухамед]], 622–632/A.H. 1-11}} {{legendлегенда|#ef9070|Експанзија во времето на [[Праведен Калифат|Праведниот Калифат]], 632–661/A.H. 11-40}} {{legendлегенда|#fad07d|Експанзија во времето на [[Омејади]]те, 661–750/A.H. 40-129}}]]
 
'''Муслиманските освојувања''' ([[632]]-[[732]]; [[арапски]]: فتح, Фатах, отворање,), исто така познати и како исламски освојувања или арапски освојувања,<ref>Martin Sicker (2000), ''The Islamic World in Ascendancy: From the Arab Conquests to the Siege of ''Vienna'', 'Praeger.</ref> започнале веднаш по смртта на исламскиот пророк [[Мухамед]]. Во текот на својот живот, [[Мухамед]] успеал да воспостави нова политичка унифицирана политика на [[Арапски полуостров|Арапскиот полуостров]]. Во времето на [[Праведен Калифат|Праведниот Калифат]] и [[Омејади]]те, муслиманската власт доживеала најголема експанзија на териториите на [[Азија]], [[Африка]] и дел од [[Европа]]. Големата муслиманска империја во своите најдобри времиња се простирала на териториите на [[Северозападна Индија]], [[Средна Азија]], [[Блиски исток|Блискиот Исток]], [[Северна Африка]], [[Јужна Италија]], како и на [[Пиринејски полуостров|Пиринејскиот Полуостров]]. Муслиманските освојувања довеле до пропаѓање на [[Сасанидско Царство|Сасанидското Царство]] и до големи територијални загуби на [[Византија]].