Разлика помеѓу преработките на „Зулу“

Додадени 36 бајти ,  пред 10 месеци
с
Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (5)
с
с (Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (5))
|mapcaption=Делот од населението на Јужноафриканската Република кое зборува зулу дома
{{colbegin|2}}
{{legendлегенда|#EDF8E9|0–20%}}
{{legendлегенда|#BAE4B3|20–40%}}
{{legendлегенда|#74C476|40–60%}}
{{legendлегенда|#31A354|60–80%}}
{{legendлегенда|#006D2C|80–100%}}
{{colend}}
}}
 
'''Зулу''' (самон. '''исизулу''') е [[банту-јазици|банту-јазик]], службен јазик на [[Јужноафриканската Република]] и мајчин јазик на народот [[Зулу]]. Јазикот го зборуваат околу 10 милиони луѓе, претежно во Јужноафриканската Република. Овој јазик е јазик кој најмногу се зборува по домаќинствата во државата, односно го зборуваат околу 24% од домаќинствата и го разбираат околу 50% од населението на државата. Во 1994 година јазикот станал единаесети службен јазик во ЈАР. Зулу, како и сите останати банту-јазици, користи [[латиница]] како свое основно писмо.
 
== Географска распространетост ==
* [http://isizulu.net/ isiZulu.net Зулу-англиски речник]
* [http://www.websters-online-dictionary.org/definition/Zulu-english/ Зулу-англиски речник]
 
 
{{Службени јазици на ЈАР}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Зулу| ]]
[[Категорија:Аглутинативни јазици]]